bociany w bierniku

15 października odbył się dolnośląski konkurs „Dolny Ślązaczek”. W jednym z pytań należało określić, w którym przykładzie rzeczownik bocian przybiera formę biernika. Mój największy problem dotyczył przykładów, w których biernik brzmi tak samo jak mianownik: „Bociany zbudowały gniazdo”, „Bociany widziały gniazdo”. Uprzejmie proszę o wytłumaczenie, w jaki sposób rozpoznawać odmianę przez te dwa przypadki?
Szkolny test pytań każe rozpoznawać biernik po pytaniu kogo? co? Do powyższych przykładów o bocianach takie pytanie się nie stosuje, o przykłady te właściwie byłoby zapytać: kto? co? („Kto zbudował gnizdo?”, „Kto widział gniazdo?”), co pokazuje, że słowo bociany występuje w nich w mianowniku. Biernikowe bociany znajdują się np. w zdaniu: „Kto widział bociany?”.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski