bronić

Uprzejmie proszę o odpowiedź na pytanie, czy poprawne jest zdanie: „Jan Kowalski broni wieloryby”, czy też jedyną prawidłową formą w języku polskim jest „… broni wielorybów”.
W zdaniu chodzi prawdopodobnie o ochronę wielorybów, a nie o ich obronę przed atakiem. W takim wypadku słowniki poprawnej polszczyzny PWN przewidują schemat bronić kogo, co, który ilustrują m.in. przykładem: „Bronić dziecko przed złym towarzystwem”. Stąd wniosek, że „Jan Kowalski broni wieloryby” to zdanie poprawne.
Mirosław Bańko, PWN