chwalipięta i trusia

Jakiego rodzaju są rzeczowniki ekspresywne takie jak chwalipięta, trusia, dupa używane w odniesieniu do mężczyzn? Nowy słownik poprawnej polszczyzny pod hasłem chwalipięta podaje dwie formy: „Nieznośna z niego chwalipięta” oraz „Nieznośny z niego chwalipięta”. Czy zatem odmienia się: ten dupa, tego dupę, temu dupie, czy też: ta dupa, tej dupy, tej dupie? Czy obydwie formy są poprawne?
Przepraszam za brzydkie słowa i pozdrawiam.
Mirosław z Berlina
Wymienione rzeczowniki nie tworzą grupy jednorodnej. Chwalipięta, podobnie jak np. fajtłapa lub oferma, może być ta lub ten. Do kobiet rzeczowniki te odnosimy tylko w rodzaju żeńskim, do mężczyzn – w męskim lub żeńskim, przy czym rodzaj żeński dodatkowo deprecjonuje mężczyznę, i tak, jak widzimy, określonego niezbyt pochlebną nazwą.
Dwa pozostałe rzeczowniki wymienione w pytaniu są używane tylko w rodzaju żeńskim, zarówno w odniesieniu do kobiet, jak i mężczyzn.
Mirosław Bańko, PWN