co i czemu

Mój oponent twierdzi, że – cytuję – „używanie słowa czemu świadczy o niskim kapitale kulturowym”. Upiera się, że czemu można uznać za poprawne wyłącznie w języku potocznym. Czy tak jest naprawdę?
Niecierpliwie oczekując na odpowiedź
Adam
Odpowiem również cytatem, z Krasickiego: „Czegóż płaczesz? – staremu mówił czyżyk młody”. Mamy tu wprawdzie czegóż, nie czemuż ani czemu, ponadto przykład ma ponad dwieście lat, ale istoty rzeczy to nie zmienia: nadal mówimy czemu, a niekoniecznie dlaczego, i czynią tak nie tylko osoby „zdekapitalizowane” kulturowo. W Narodowym Korpusie Języka Polskiego Pana oponent znajdzie na to dowody w twórczości Miłosza i Mrożka, Brzechwy i Grochowiaka, Dygata i Konwickiego, Krzysztonia, Sapkowskiego, Olgi Tokarczuk i in.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski