co najmniej

Które określenie jest poprawne: złożony z co najmniej dwóch elementów czy złożony co najmniej z dwóch elementów?
Obie konstrukcje są poprawne, co więcej – są równoznaczne. Niektóre poradniki językowe dają pierwszeństwo drugiej z nich. Nie zawsze jednak wysunięcie owego co najmniej przed przyimek jest możliwe, por. „Na co najmniej dziesięć tysięcy miejsc zgłosiło się tylko stu kandydatów” i niepoprawne: „Co najmniej na dziesięć tysięcy miejsc zgłosiło się tylko stu kandydatów”.
Mirosław Bańko