cytat w cytacie

Dzień dobry,
chciałabym zapytać, czy przytaczając w tekście słowa jakiejś osoby, czytane przez inną osobę, należy te słowa podwójnie wyróżnić, np. zapisać kursywą i dodatkowo ująć w cudzysłów.
Pozdrawiam
Marta Ś.
Jest kilka możliwości zamieszczenia cytatu w cytacie. Jeśli zewnętrzny cytat jest długi, można go umieścić w tzw. akapicie wciętym (mającym większy lewy margines); akapitu takiego nie ujmujemy w cudzysłów, tym znakiem można więc oznaczyć cytat wewnętrzny. Jeśli zwykły polski cudzysłów zostanie wykorzystany do oznaczenia granic cytatu zewnętrznego, to cytat wewnętrzny można oznaczyć tzw. cudzysłowem niemieckim »« lub francuskim «». Zamiast brać w cudzysłów cytat wewnętrzny, zwłaszcza krótki, można użyć kursywy. Przytaczając słowa ogólnie znane, zwłaszcza gdy ich dokładna postać nie jest istotna, gdyż chodzi tylko o przekazanie sensu, można w ogóle nie ujmować ich w cudzysłów, lecz wskazać ich cytatowość i autorstwo w inny sposób, np.
Życie – jak powiedział Engels – to sposób istnienia ciał białkowych.

Więcej o wyodrębnianiu cytatów w tekście – zob. A. Wolański, Edycja tekstów, PWN, 2008, s. 190–194.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski