czarny charakter

Szanowni Państwo,
mam problem z odmianą przez przypadki wyrażenia czarny charakter. Odmiana wyrazu charakter jest oczywista, jest to rzeczownik męski nieżywotny, ale czarny charakter to osoba. Jak powinnam napisać: „W tej bajce nie ma czarnego charakteru” czy „charaktera”?
Pozdrawiam
Katarzyna
Myślę, że „W tej bajce nie ma czarnego charakteru”, por. liczne przykłady z tą samą formą w NKJP. Nie tylko końcówka, ale i rodzaj gramatyczny jest taki jak w podstawowym rzeczowniku, por. „Trzymali go krótko, bo miał zadatki na czarny charakter” (ISJP).
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski