czemu czy dlaczego?

Coraz częściej w mowie potocznej i tłumaczeniach dialogów spotykam pytania: „Czemu stoisz?”, „Czemu nie śpisz?”, „Czemu jestes smutny?”. Wydaje mi się, że poprawnie powinno byc DLACZEGO?
Pozdrawiam i czekam na odpowiedź
Barbara Witkowska-Bielecka
Podobno od nadmiaru głowa nie boli, ale synonimia w języku, czyli na pozór nadmiar wyrazów, jest często przyczyną niepokojów. Na ogół synonimy się czymś różnią: jakimś szczegółem znaczenia, łączliwością wyrazową lub gramatyczną, nacechowaniem stylistycznym albo choćby frekwencją. Z dwóch zaimków wymienionych w pytaniu pierwszy (czemu) jest rzadszy od drugiego (dlaczego) i stylistycznie nacechowany. Trudno jednak precyzyjnie określić jego stylistyczne zabarwienie: wydaje się nieco potoczny, ale występuje też w publicystyce i w książkach, bynajmniej nie tylko w dialogach powieściowych. Układając pytania egzaminacyjne, używałbym raczej sformułowania typu „Dlaczego…” niż „Czemu…”, ale dlaczego (czemu) – nie umiem dokładnie wyjaśnić.
Mirosław Bańko, PWN