dezaktywacja

Szanowni Państwo!
Uprzejmie proszę o ustalenie, które słowo jest poprawne: deaktywacja czy dezaktywacja. Przy czym podkreślam, że nie chodzi tu o chemiczny sens rzeczownika aktywacja, lecz raczej o informatyczny, np. w zdaniu: „Operatorzy komórkowi dopuszczają dez(de?)aktywację usługi Poczta Głosowa w dowolnym momencie”.
Z góry dziękuję za pomoc.
Michał Grzyb
Przedrostek de- wywodzi się z języka łacińskiego, a pojawił się u nas w rezultacie zapożyczania wyrazów z łaciny lub języków romańskich. Przed tematami rozpoczynającymi się od samogłoski stosujemy jego wariant dez-, np. dezaprobata, dezintegracja. Odstępowanie od tej zasady i tworzenie form deaktywacja, deaktywować uważam za niepotrzebne, bez względu na znaczenie wyrazu. Wprawdzie w tekstach internetowych aż jedną trzecią użyć stanowią tę formy, mimo to jestem przeciwny ich akceptacji, ponieważ w przeciwnym razie będziemy musieli się też zgodzić na formy deaprobata, deintegracja i podobne.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski