dwa zdania

Szanowni Państwo,
mam problem z orzeczeniami w dwóch poniższych zdaniach:
1. Tysiące kwiatów przykryły/przykryło grób oficera.
2. Zdając sobie sprawę, że większość osób, które zasiadły w radach gminnych i miejskich, nie przedstawiło/przedstawiła żadnego pomysłu dotyczącego działania na rzecz lokalnej społeczności, przekazuję Panom mój program wyborczy.

Liczę na pomoc i – jeśli to możliwe – krótki uzasadnienie.
Z wyrazami szacunku
Karol Górski
W pierwszym zdaniu może Pan użyć zarówno formy przykryły, jak i przykryło, por. podobne przykłady w haśle problemowym liczebnik w słowniku poprawnej polszczyzny PWN. Ponieważ jednak nie chodzi o konkretną liczbę (np. dwa lub trzy tysięce), ale o ogólne wskazanie, że kwiatów było mnóstwo, radzę sięgnąć raczej po formę przykryło.
W drugim zdaniu nie ma Pan wyboru i musi użyć orzeczenia nie przedstawiła, gdyż tylko ono jest zgodne co do rodzaju z rzeczownikiem większość.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski