dwója z polaka

Szanowni Państwo,
w gwarze uczniowskiej przedmioty językowe nazywa się często polakiem, anglikiem, francuzem etc. Czy w takim wypadku zapiszemy je małą literą?
Z wyrazami szacunku
Czytelnik
W takim wypadku nazwy te zapiszemy małą literą, np. „Wie pan, panie Kostku, właśnie pisaliśmy próbną maturę z polaka i jeden z tematów brzmiał tak jakoś… no, nie powtórzę dosłownie, ale miało być o bohaterze niejednoznacznym” (Artur Baniewicz, Drzymalski przeciw Rzeczpospolitej, za NKJP).
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski