ewakuować

Witam.
W filmie o dziennikarzu zauważyłem scenę, w której szef działu krzyczał na pracownika odnośnie błędu, który zrobił. Jest to: ewakuacja ludzi. Czy to błąd? Można ewakuować ludzi czy ewakuacja dotyczy bezpośrednio budynku?
z góry dziękuję za pomoc
Pozdrawiam
Ewakuuje się zasadniczo ludzi, rzadziej budynki. Jeśli czytamy o ewakuacji szpitala, to tyleż chodzi o budynek, co o ludzi się w nim znajdujących. W miarę możliwości i potrzeby z zagrożonych terenów i miejsc wywozi się także zwierzęta i sprzęty. Gdyby jednak z zamkniętej na Wielkanoc Biblioteki UW trzeba było niespodziewanie wywozić książki zagrożone powodzią (musiałaby to być powódź tysiąclecia), to wahałbym się, czy użyć słowa ewakuacja. Etymologicznie byłoby to uzasadnione (łaciński źródłosłów tego wyrazu znaczy 'opróżniać'), ale w praktyce wprowadzałoby w błąd.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski