ewenementalny

Zwracam się z prośbą o udzielenie odpowiedzi na pytanie, czy dopuszczalne jest używanie (zwłaszcza w języku oficjalnym) przymiotnika ewenementalny, którego nie notują żadne słowniki. Według Google słowo to użyte zostało 233 razy, zawsze w tym samym znaczeniu – na określenie czegoś stanowiącego ewenement.
To bardzo „mądre” słowo pochodzi zapewne z francuskiego przymiotnika événementiel. Używają go chyba osoby, którym żaden jego synonim nie odpowiada albo które nie zadały sobie trudu, aby pomyśleć nad synonimem. Tymczasem jest z czego wybierać, por.:
niebywały, niecodzienny, niepamiętny, niepowszedni, niepowtarzalny, niesłychany, niespotykany, nietypowy, niezwyczajny, osobliwy, rzadki, unikalny, unikatowy, wyjątkowy, zadziwiający, zastanawiający, zdumiewający

Na razie słowo ewenementalny jest samo ewenementalne w polszczyźnie. Kto go używa, na pewno zwraca na siebie uwagę. Jednocześnie jednak może narazić się na oskarżenia o niekompetencję albo zły gust i snobizm.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski