exemplum

Dzień dobry!
Proszę odpowiedzieć na pytanie: czy wyraz egzemplum jest tylko fonetycznym wariantem łacińskiego słowa exemplum (tzn. przykład), czy może jednak występuje również w takiej formie w pisowni? Proszę także o odmianę tego wyrazu przez przypadki w liczbie pojedynczej i mnogiej.
Pozdrawiam
Rafał Kowalski
Exemplum ma w polszczyźnie pisownię łacińską, ale wymowę francuską, z dźwięcznym [gz]. W pisowni fonetycznej występuje bardzo rzadko, a w słownikach wcale, dlatego takiej pisowni nie polecam.
Jeśli chodzi o odmianę, to jest ona typowa dla zapożyczonych rzeczowników na -um: w liczbie pojedynczej wszystkie formy wyglądają tak samo, a w liczbie mnogiej przyjmują końcówki -a, -ów, -om, -ami, -ach. Wzorem odmiany dla exemplów mogą być więc np. technika.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski