facet, którego samochód…

Czy druga para (fragmentów) zdań jest równie poprawna co pierwsza?
1a. Człowiek, o którego żonie rozmawialiśmy…
1b. Facet, którego samochód widziałeś…

2a. Człowiek, o żonie którego rozmawialiśmy…
2b. Facet, samochód którego widziałeś…

Innymi słowy: czy jeśli zaimek względny który jest w dopełniaczu dzierżawczym, to można dokonać takiej inwersji?
Pierwsze dwa zdania są bez zarzutu. Dwa następne prawie każdy, kto się zajmuje tematem, oceni jako błąd. Podobne zdania trafiają się w tekstach, np. „Niezwykle wartościowy i przydatny preparat, o zaletach którego można by napisać całą publikację (…)” (za NKJP). Są jednak wyraźnie gorszym „wariantem” (bądź po prostu – błędem).
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski