fajny

Szanowni Państwo,
w telewizji często można usłyszeć przymiotnik fajny, choć dla mnie brzmi on dziwnie w oficjalnych wypowiedziach. Kiedyś nie był uważany za słowo polskie. Jak należy je dziś traktować?
Pozdrawiam
Słowo to, zapożyczone z niemieckiego (prawdopodobnie za pośrednictwem jidysz), zostało dawno przyswojone, więc pozbywać sie go z polszczyzny nie będziemy. Rzeczywiście ma charakter potoczny i w oficjalnych wypowiedziach jest niestosowne. Telewizja i inne media same chcą dzisiaj być „fajne” i dlatego obniżają rejestr wypowiedzi, wplatając do nich elementy potoczne. Zjawisko to bywa różnie oceniane: czasem krytycznie, czasem nie.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski