formy osobowe i nieosobowe

Zasada pisowni cząstki -bym z czasownikami podaje, że piszemy ją oddzielnie z czasownikami w formie nieosobowej, ale łącznie z czasownikami użytymi bezosobowo. Mam problem z rozpoznaniem, który jest bezosobowy, a który użyty bezosobowo. W jaki sposób to rozpoznać?
Z poważaniem,
Anita
Formy nieosobowe to bezokolicznik, bezosobnik (czyli forma na -no, -to), imiesłowy przysłówkowe (-ąc, -wszy, -łszy) oraz gerundium (-anie, -enie, -cie). Pozostałe są osobowe, nawet jeśli mają nieosobowe odniesienie. Piszemy więc np. „Psu udałoby się uciec”, mimo że pies nie jest osobą.
Mirosław Bańko, PWN