funkcjonalność

Czy słowo funkcjonalność posiada liczbę mnogą: funkcjonalności? A w liczbie pojedynczej która forma tego słowa jest poprawna: system dostarcza funkcjonalność czy funkcjonalności (analogicznie jak narzędzia czy narzędzi)?
Funkcjonalność to nie to samo, co funkcja. Funkcjonalność jest nazwą pewnej cechy i w standardowej polszczyźnie pozostaje rzeczownikiem niepoliczalnym, nie występującym normalnie w liczbie mnogiej.
Pytanie, czy system dostarcza funkcjonalność czy funkcjonalności ma związek z czasownikiem dostarczać. Czasownik ten łączy się zarówno z dopełniaczem, jak i z biernikiem, na pozór więc obie konstrukcje są dopuszczalne. Faktycznie jednak żadna nie jest fortunna. Czegoś takiego, jak funkcjonalność, nie da się dostarczać. Funkcjonalność czegoś można zapewniać.
Mirosław Bańko, PWN