gestia

Jak to właściwie jest z tą gestią? Bardzo interesuje mnie to zagadnienie. W ciągu ostatniego tygodnia kilkakrotnie słyszałem właśnie gestia – że coś jest w czyjejś gestii, wg mnie brzmi to jakoś nieładnie czy nawet sztucznie. Czy nie można zastąpić tego jakimś terminem, który nie drażni tak uszu? I tak naprawdę czym jest owa gestia?
Życzę pomyślności w nowym roku. Pozdrawiam,
Łukasz Łukasiewicz
"Jeśli coś leży, jest lub znajduje się w gestii jakichś osób, instytucji lub urzędów, to znajduje się pod ich zarządem lub należy do ich uprawnień” (Inny słownik języka polskiego PWN). Słowo gestia funkcjonuje głównie w języku oficjalnym i w potocznej polszczyźnie może razić. Zwykle można w zamian użyć sformułowania należy do, np. „Ostateczna decyzja leży w gestii (=należy do) prezydenta” (przykład z cytowanego słownika).
Mirosław Bańko