grona i winogrona

Istnieją owoce o nazwie winogrona. Jaką nazwę nosi jeden taki owoc, czyli dokładnie jedna kulka?
Jaki jest rodzaj winogron? Słyszę stosowany zamiennie męski i nijaki.
Jedna kulka winogron to właśnie winogrono! Większy kłopot mamy z gronem: słowniki informują, że tak nazywa się w botanice kwiatostan lub owocostan, np. porzeczek, a nie informują, aby tak samo nazywał się jeden kwiat lub owoc. W języku ogólnym, niespecjalistycznym grono funkcjonuje jednak jako nazwa pojedynczego owocu, por.:
Proszę też o poradę, jak jeść winogrona. Czy z kiści należy oderwać jej część, czy po jednym gronie? (…)
Winogrona odrywa się z kiści pojedynczo, a pestki dyskretnie odkłada na talerz.
(Poradnik Domowy)

Co zaś się tyczy rodzaju, to grono i winogrono mają rodzaj nijaki.
Mirosław Bańko, PWN