grupa Kreutza

Jak powinnam zapisać nazwę: grupa Kreutza czy Grupa Kreutza? Mowa o kometach.

Dziękuję i pozdrawiam

Czytelniczka

Określenie podane przez internautkę jest jedną z pięciu grup, do których należą komety muskające Słońce. Są to grupa Kreutza, grupa Krachta, grupa Krachta II, grupa Marsdena (Machholza) i grupa Meyera.

W serwisie APOD.pl czytamy: „Na podstawie wyliczonych orbit przypuszcza się, że komety muskające Słońce należą do g r u p y K r e u t z a [rozstrzelenie moje], która powstała w wyniku kolejnych rozpadów ogromnej komety przelatującej bardzo blisko Słońca w XII w.”.

Jak widać, sami astronomowie stosują pisownię grupa Kreutza, czyli człon pierwszy uznają za apelatyw. Należy to zaakceptować, nie chodzi przecież o żadne nominum propium (jak np. Grupa Wyszehradzka).

Maciej Malinowski, Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie