grzeczność w Internecie

 
grzeczność w Internecie
31.10.2005
Jak powinno się zwracać do rozmówcy w Internecie bądź w mailach? Pisząc ci czy Ci? Spotykane są obie formy, ale która jest poprawniejsza?
Internet pod tym względem nie odbiega od zwykłej korespondencji. Zwracając się do adresata, używamy form Ty, Ciebie lub Cię itd. albo Pan/Pani, Pana/Panią itd. Normy polskiej grzeczności wymagają, aby pisać je wielką literą.
Inna rzecz, że nie zawsze korespondenci chcą być dla siebie grzeczni, nie zawsze przywiązują do tego wagę, a czasem sama forma lub tematyka listu wyklucza grzecznościowe konwencje. Przypuśćmy, że ktoś pisze do kogoś mail z pogróżkami: „Uważaj gnojku, bo Ci się coś stanie”. Jeśli już chcemy kogoś postraszyć i zgnoić, to niekoniecznie w białych rękawiczkach.
Mirosław Bańko, PWN

Zagraj z nami!

Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

SŁOWO ROKU 2017

Uniwersytet Warszawski organizuje już po raz siódmy plebiscyt na najważniejsze słowo roku. Będziemy je wybierać wszyscy w głosowaniu internetowym, a niezależnie dokona wyboru ogólnopolska kapituła profesorów językoznawstwa. Ponieważ trudno przypomnieć sobie cały rok, poniżej zamieszczamy listę słów najbardziej kluczowych statystycznie, która stanowi orientacyjną pomoc. Można także zgłosić swoją propozycję słów – zgłoś


Które słowo okaże się najważniejsze w Polsce w roku 2017? To Państwo zdecydują.

Jeśli chcesz otrzymać bezpłatny e-book, potwierdź także poniższe zgody marketingowe.

10 najciekawszych obrazów świata

Wyślij

Zagłosuj na SŁOWO ROKU 2017 i odbierz darmowy e-book!