hapaks legomenon

Co znaczy wyrażenie hapaks legomenon? Czy ma ono swój polski odpowiednik?
Dziękuję.
Hapaks legomenon – po grecku dosłownie ‘rzecz raz powiedziana’ (w lm hapaks legomena) – to wyraz, forma wyrazu lub wyrażenie występujące tylko jeden raz w jakimś tekście lub we wszystkich tekstach jakiegoś autora. W Biblii np. takich wyrazów jest ponad tysiąc, wiele z nich o niejasnym znaczeniu. Odpowiednika rodzimego nie mamy, nie ma go też angielszczyzna, francuszczyzna ani niemczyzna.
Lidia Wiśniakowska, PWN