Poproszę pięć pit i dwie porcje spaghetti

Szanowna Poradnio,
jak brzmi dopełniacz liczny mnogiej słowa pitta/pita; (placek pszenny). Czy spaghetti jest w liczbie mnogiej?

Dziękuję i pozdrawiam
Dorota
Z rzeczownikiem pita/pitta sprawa jest prosta – ma formy typowe dla rodzaju żeńskiego, a zatem dopełniacz liczby mnogiej to: pitt/pit.
Rzeczownik spaghetti – jak podaje Słownik gramatyczny języka polskiego – ma liczbę mnogą. Sądzę jednak, że odnosi się ona do makaronu jako produktu, z którego robi się potrawę zwaną także spaghetti, a nie do potrawy. Inaczej mówiąc, powiedziałabym (choć z trudem): Na podłogę upadły dwa spaghetti, co oznaczałoby ‘na podłogę upadły dwie nitki makaronu spaghetti’. Gdy jednak chcę zamówić swoją ulubioną potrawę przyrządzoną z takiego makaronu, mówię: Poproszę dwie porcje spaghetti.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski