Śmierć jest o włos

Szanowni Państwo,
czy coś może wydać się o włos? Na przykład: Śmierć w moim wieku wydaje się o włos? Potrzebne jest być?

Z poważaniem
Czytelniczka
Na pewno czasownikowi wydawać się, użytemu w połączeniu z przymiotnikiem (np. młody), nie może towarzyszyć czasownik być. Inaczej mówiąc – poprawne jest zdanie: Wydawał się młody, a niepoprawne: *Wydawał się być młody.
Wyrażenia o włos nie połączyłabym z czasownikiem wydawać się, lecz z być: W moim wieku śmierć jest o włos. Jeśli chcemy wskazać na mniejszą pewność sądu, powiemy: Wydaje się, że w moim wieku śmierć jest o włos. Czego jednak nie życzę, ani Pani, ani sobie.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski