igrzyska i olimpiada

W trakcie tegorocznych Igrzysk Olimpijskich (nazywanych zdaje się błędnie olimpiadą) zacząłem się zastanawiać nad etymologią słowa igrzyska. W najbardziej znanym mi języku obcym to popularne wydarzenie nazywa się Olympic Games, zatem odpowiednikiem igrzyskgry. W drugim znanym mi nieco języku rosyjskim czasownik grać to играть, czy zatem można powiedzieć, że słowo igrzyska pochodzi od играть?
Słowo igrzysko (dziś częściej w liczbie mnogiej: igrzyska) pochodzi od czasownika igrać o znaczeniu 'bawić się, figlować, żartować', poświadczonego w polszczyźnie od XV w. Nazwa igrzyska olimpijskie, odnoszona do zawodów w starożytnej Grecji, pochodzi jednak dopiero z przełomu XVIII i XIX wieku. Słownik A. Bańkowskiego informuje, że jej autorem jest poeta Kazimierz Brodziński.
Olimpiadą pierwotnie nazywano czteroletni okres między kolejnymi igrzyskami w Olimpii, później termin ten został uogólniony także na same igrzyska. We współczesnych słownikach to pierwotne znaczenie jest podawane zwykle na dalszym miejscu, ponieważ jest obecnie rzadkie.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski