ilość, liczba, wstecz

ilość, liczba, wstecz
29.12.2004
29.12.2004
1. Czy w sklepach internetowych w koszykach powinna występować kolumna liczba czy ilość? Np. w księgarni internetowej PWN jest ilość, a chodzi przecież o liczbę, a nie ilość, zamawianych książek (bo to rzeczowniki policzalne).
2. Który wariant jest poprawny:
– Kliknij przycisk Wstecz.
– Kliknij przycisk „wstecz”.
– Kliknij przycisk WSTECZ.
A może jeszcze inaczej?
Bardzo dziękuję.
1) W użyciu skrupulatnym należy zawsze odróżniać liczbę od ilości. W znaczeniu ‘suma takich samych albo podobnych jednostek, rzeczy, zdarzeń’ można zaakceptować wymienność tych wyrazów.
2) Poprawności takiego zapisu nie da się jednoznacznie rozstrzygnąć, gdyż nie reguluje go żadna spisana norma, a i zwyczaj językowy nie jest ustalony. Wiadomo jednak, że nazwę przycisku trzeba jakoś wyróżnić, a w takim razie każdy z podanych zapisów może być uznany za poprawny. Sam wybrałbym zapis pierwszy, ponieważ dobrze informuje o szczególnej funkcji wyrazu wstecz, podpowiada nawet (wielka litera), że jest to nazwa przycisku, a zapis jest też zgodny z tym w okienku komputerowym. Najmniej mi się podoba zapis drugi, z czego wniosek, że daję do wyboru dwie formy. Proszę jednak pamiętać, żeby w obrębie jednego tekstu stosować tylko jeden sposób zapisu.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego