ilość, liczba, wstecz

1. Czy w sklepach internetowych w koszykach powinna występować kolumna liczba czy ilość? Np. w księgarni internetowej PWN jest ilość, a chodzi przecież o liczbę, a nie ilość, zamawianych książek (bo to rzeczowniki policzalne).
2. Który wariant jest poprawny:
– Kliknij przycisk Wstecz.
– Kliknij przycisk „wstecz”.
– Kliknij przycisk WSTECZ.
A może jeszcze inaczej?
Bardzo dziękuję.
1) W użyciu skrupulatnym należy zawsze odróżniać liczbę od ilości. W znaczeniu ‘suma takich samych albo podobnych jednostek, rzeczy, zdarzeń’ można zaakceptować wymienność tych wyrazów.
2) Poprawności takiego zapisu nie da się jednoznacznie rozstrzygnąć, gdyż nie reguluje go żadna spisana norma, a i zwyczaj językowy nie jest ustalony. Wiadomo jednak, że nazwę przycisku trzeba jakoś wyróżnić, a w takim razie każdy z podanych zapisów może być uznany za poprawny. Sam wybrałbym zapis pierwszy, ponieważ dobrze informuje o szczególnej funkcji wyrazu wstecz, podpowiada nawet (wielka litera), że jest to nazwa przycisku, a zapis jest też zgodny z tym w okienku komputerowym. Najmniej mi się podoba zapis drugi, z czego wniosek, że daję do wyboru dwie formy. Proszę jednak pamiętać, żeby w obrębie jednego tekstu stosować tylko jeden sposób zapisu.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski