imię i nazwisko

Wg zasad pisowni szyk w podpisach to: imię i nazwisko. Czy w latach przedwojennych obowiązywały inne zasady szyku w podpisach? Proszę o pomoc.
Jak się dowiedziałem dzięki konsultacji u specjalisty, w poradnikach dobrego wychowania pochodzących z okresu międzywojennego, a także w poradnikach z przełomu wieków nie ma mowy o szyku: nazwisko plus imię. Nie używano go w zaproszeniach, korespondencji ani na biletach wizytowych. Nie wiem, jak w pismach urzędowych tego okresu: być może w nich taki szyk występował, ale jest to mało prawdopodobne, skoro i niemiecki, i rosyjski mają szyk: imię plus nazwisko. Odwrotny szyk jest spotykany w bibliografiach i innych wykazach alfabetycznych. Tylko tam wydaje się uzasadniony.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski