imperia

imperia
19.06.2006
19.06.2006
Dzień dobry. Jak należy zapisywać nazwy imperiów: Imperium Rzymskie, Imperium Brytyjskie czy też od małej litery? W portalowym NSPP jest Imperium Rzymskie, w SJP imperium rzymskie, brytyjskie, w SO z kolei Imperium Romanum (R/rzymskiego brak), Imperium Rosyjskie. Nie jestem w stanie wychwycić reguły.
Zwykle odróżniamy nazwę własną danego państwa (może ona mieć charakter obiegowy, np. Włochy, lub oficjalny, np. Republika Włoska) od określeń opisowych, np. państwo włoskie. Jeśli jednak w nazwie występują wyrazy pospolite, z reguły dopuszczalny jest zapis małymi literami, moglibyśmy w takim razie napisać również państwo włoskie, włoska republika, a nawet republika włoska.
Wyraz imperium tym się jednak różni od np. rzeczownika republika, że nie występuje w nazwie żadnego współczesnego państwa. Nie mamy w takim razie nazw oficjalnych z tym wyrazem, które trzeba by koniecznie zapisywać od wielkich liter (jest chyba tylko jeden wyjątek, o czym niżej). Stanowi to podstawę do stwierdzenia, że polskie nazwy imperiów najlepiej zapisywać od liter małych. Co więcej, w razie wątpliwości radziłbym stosować właśnie takie formy, a wielkiej litery użyć, gdy ma to jakieś szczególne uzasadnienie.
Z tego, co udało mi się ustalić, wynika, że najlepiej pisać imperium brytyjskie. Z kolei Imperium Rzymskie ma uzasadnienie jako polski odpowiednik formy Imperium Romanum, równie dobrze jednak można stosować zapis małymi literami. O nazwie Imperium Rosyjskie wiadomo, że była to oficjalna nazwą Rosji w latach 1700-21, więc tylko w odniesieniu do tego okresu wielkie litery miałyby istotne uzasadnienie.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego