jak wymawiać liczebnik 15?

Dobry wieczór!
Przeczytałem, że nie mówi się piĘtnaście, tylko piEtnaście. Nie wiem, czy to stuprocentowa prawda, dlatego pytam, czy coś się stanie, jeśli będę mówił tak, jak się pisze?
Przypuszczam, że mówi Pan pietnaście, tylko Pan o tym nie wie. Piętnaście mógłby mówić cudzoziemiec, który zanadto się wzoruje na pisowni. Zgodna z regułą byłaby wymowa pientnaście, ale liczebniki są często używane, toteż wiele w nich uproszczeń odbiegających od reguły. Wyrazistym przykładem są różne warianty wymowy liczebnika 600: pedantyczny sześćset (w słownikach oceniany jak pozanormatywny, co moim zdaniem jest przesadą), staranny sześset i potoczny szejset.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski