jak żydowskie poczekaj

Uprzejmie proszę o wyjaśnienie genezy powiedzenia „Twoje zaraz to jak żydowskie poczekaj”. Czasem jeszcze słyszy się je wśród przedstawicieli przedwojennego pokolenia.
Słychać w tym zwrocie wymówkę, a przynajmniej rozżalenie kogoś, kto spodziewał się szybkiego działania, ale się zawiódł. Powód, aby uczucia te wyrażać akurat w taki sposób, może mieć źródło w różnicach kulturowych między Polakami z Żydami, ale może też wynikać po prostu ze stereotypów etnicznych, a nawet z niechęci Polaków do ich żydowskich sąsiadów. Niedawno w naszej poradni prof. Ewa Geller pisała o genezie zwrotu robić coś po żydowsku, czyli 'na odwrót'. Przytoczę z jej porady końcowe zdanie, które i w tym kontekście wydaje mi się trafnym opisem sytuacji:
Zatem tego typu obserwacje [obyczajów Żydów polskich – Red.] przez wieki utrwalały się w negatywny stereotyp etniczny, który w dzisiejszym świecie ciekawości i akceptacji dla wielokulturowości nie miałby racji bytu.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski