je, nie go

Dzień dobry!
Często spotykam się z tym, że rzeczowniki rodzaju nijakiego zastępuje się w bierniku liczby pojedynczej zaimkiem go. Proszę o odpowiedź na pytanie, która z podanych poniżej form jest prawidłowa:
– Otworzyłem wino = Otworzyłem go
czy
– Otworzyłem wino = Otworzyłem je?
Dziękuję za odpowiedź.
Pozdrawiam serdecznie
Poprawne jest drugie zdanie. Zaimek ono w bierniku ma formę je, nie go, w każdym razie zgodnie z gramatyką i słownikiem. Tendencja do zastępowania je przez go jest dosyć wyraźna, ale głównie w języku mówionym, gdzie formę tę – jak sądzę – można by tolerować w tzw. normie użytkowej, podobnie do biernikowego . W piśmie, zwłaszcza w języku starannym, obowiązują je i , np. „Otwórz wino i wylej je”, „Wyrzuć tę butelkę”.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski