jeszcze o kwestiach dialogowych

Szanowni Państwo,

czy szyk orzeczenie + podmiot, gdy mamy do czynienia z czasownikami oznaczającymi mówienie, jest jedynym dopuszczalnym? Czasami trudno zastosować tę regułę, np. zdanie: „Bo widzi pan – Rafał wszedł mu w słowo – nauczyciel musi…” chyba powinno brzmieć: „Bo widzi pan – wszedł mu w słowo Rafał – nauczyciel musi…”. Tak samo w przykładzie: „Chcę małego kota – wyrzucała z siebie słowa z szybkością karabinu dziewczynka”.

Pozdrawiam

Anna

W obu przykładach lepiej zacząć od orzeczenia. O szyku podmiotu i orzeczenia w kwestiach dialogowych już pisaliśmy w poradni, proponuję przeszukać archiwum odpowiedzi. W szczególności pomocna może być tu odpowiedź z 8 lutego 2013: https://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/jeszcze-o-partiach-dialogowych;13879.html.

Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski