jeszcze o w i we

Czy w wyliczeniu, którego człony łączą się alternatywnie z przyimkiem we albo w, wystarczy podać na początku tylko jedną formę tego przyimka, czy też trzeba go powtarzać w odpowiedniej formie przed poszczególnymi członami, np. w Niemczech, we Włoszech i w Holandii czy w Niemczech, Włoszech i Holandii?
Nie ma obowiązku powtarzać przyimka przed każdym rzeczownikiem w szeregu, tak więc oba Pana przykłady są poprawne. Wybór między w i we jest zdeterminowany wyrazem bezpośrednio następującym, można zatem powiedzieć w Warszawie i Wrocławiu, choć tylko we Wrocławiu.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski