jury i sędziowie w sporcie

Czym się różni jury od sędziów w kontekście zawodów sportowych lub konkursu innego typu? I czy jury może być jednoosobowe?
Z definicji słownikowej wynika, że jury to komisja sędziowska, grupa znawców powołanych do rozstrzygania konkursów artystycznych, literackich i sportowych. Zatem logicznie rzecz ujmując, jury musi składać się z co najmniej dwóch osób. Pojedynczy członek komisji to juror. Na płaszczyźnie czysto językowej nie ma różnicy między sędziami a jurorami. W praktyce jednak jurorami określa się najczęściej sędziów konkursowych, na przykład festiwali piosenek, filmowych, podczas gdy osoby prowadzące zawody sportowe określa się mianem sędziów lub bardziej elegancko – arbitrów. Dość często zdarza się jednak, nie tylko ze względów stylistycznych, że komentatorzy wydarzeń sportowych używają nazwy jurorzy wobec sędziów w dyscyplinach i konkurencjach, w których o zwycięstwie decyduje nie wymierny wynik, np. uzyskany czas czy odległość, lecz walory o charakterze estetycznym, np. w gimnastyce artystycznej czy w łyżwiarstwie figurowym.
Bogusław Nowowiejski, prof., Uniwersytet w Białymstoku