kafkowska sytuacja

W jaki sposób można rozpoznać, czy wyraz typu: park, plac, pomnik wchodzi w skład nazwy własnej? Który zapis jest poprawny – pomnik Obrońców Warszawy czy Pomnik Obrońców Warszawy?
Nie da się tego rozpoznać: trzeba by chyba studiować oficjalne dokumenty, przechowywane w urzędach lub w archiwach, ale w nich przecież też mogą być błędy. Na tym właśnie polega cały urok wiadomej zasady ortograficznej, w Wielkim słowniku ortograficznym PWN oznaczonej numerem 18.25.1. Jeśli jednak nie ma powodów zakładać, że nazwy, które wymieniła Pani w pytaniu, nie są czysto gatunkowe, to lepiej je pisać małą literą.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski