keczup

Szanowni Państwo,

zaintrygowała mnie porada https://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/keczup;5359.html. Muszę przyznać, że mówienie [keczup] zamiast [keczap] przychodzi mi z trudem. To chyba dlatego, że moje pokolenie jest już mocno obsłuchane z angielszczyzną i jakoś odruchowo sięga po taką wymowę (jak z placem Wilsona). Ale zastanawiam się, jaka wymowa jest w takim razie zgodna z brzmieniem oryginalnym.

Z wyrazami szacunku

Czytelnik

Angielska wymowa słowa ketchup to w przybliżeniu [keczap]. Polskie keczup jest przykładem tzw. adaptacji mieszanej: pierwszą część przyswoiliśmy według wymowy, drugą według pisowni oryginału.

Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski