koktajl Mołotowa

Witam. Mam nietypowe pytanie. Mianowicie interesuje mnie, skąd wzięło się określenie koktajl Mołotowa? Chodzi mi o butelkę z cieczą stosowaną jako materiał zapalający.
Od nazwiska Wiaczesława Mołotowa, ministra spraw zagranicznych ZSRR, który organizował wyrób takich „koktajli” w czasie II wojny światowej. Władysław Kopaliński w „Słowniku eponimów” (PWN 1996) podaje, że pierwsi koktajlów Mołotowa użyli jednak nie Rosjanie, lecz Finowie w czasie wojny z agresorem radzieckim w latach 1939-1940.
Mirosław Bańko