kompetencje

Często spotykam określenia szkolenia z zakresu kompetencji – miękkich, interpersonalnych, społecznych itp. Ponieważ osobiście trudno mi zaakceptować taki zbitek słowny, chciałbym dowiedzieć się, czy tego typu sformułowania są poprawne. Wg mnie kompetencje nabywamy, a nie szkolimy się z nich.
Kompetencji (nie: kompetencje) nabywamy m.in. w wyniku szkolenia, więc w sformułowaniu szkolenia z zakresu kompetencji nie ma nic tragicznego. Przy okazji zauważę, że poprawnie mówimy zbitka słowna, nie zbitek słowny.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski