konkurent

Dwie panie konkurują o uwagę pewnego pana. Są zatem konkurentkami o jego uwagę czy też konkurentkami do jego uwagi? W sprawozdaniach sportowych jest najczęściej mowa o konkurentkach do pierwszego miejsca, ale czy nie przez błędną analogię do konkurenta do ręki? Będę bardzo wdzięczna za wskazanie właściwej formy.
Anna Strzałkowska
Konkurent jest zawsze konkutentem do czegoś, nawet jeśli konkuruje o coś. Zawodnicy konkurujący ze sobą o pierwsze miejsce są więc konkurentami do pierwszego miejsca, a kandydaci konkurujący o fotel prezydenta są konkurentami do fotelu prezydenta. Nie pomyślałbym, że można konkurować o czyjąś uwagę, czyli być konkurentem do czyjeś uwagi. Może chodzi raczej o czyjeś względy?
Mirosław Bańko