konstrukcje z liczebnikami

Które ze sformułowań jest prawidłowe i dlaczego: „Pierwsze | pierwszych pięć osób, które zadzwoni | zadzwonią, otrzyma | otrzymają nagrodę”?
Dziękuję za pomoc,
Maja Adena
Rozważmy na początek prostsze przykłady: „Pierwszych pięć osób otrzyma nagrodę” albo „Pierwsze pięć osób otrzyma nagrodę”. Mamy tu dwie możliwości, ale gdyby liczebnik główny występował przed porządkowym, pozostawałaby tylko jedna: „Pięć pierwszych osób otrzyma nagrodę”.
Wprowadzenie zdania podrzędnego nie zmieni form wyrazów w zdaniu głównym, można się jedynie wahać, czy „które zadzwoni”, czy „które zadzwonią”. Ponieważ zdania podrzędne tego typu zasadniczo wchodzą w związek zgody z poprzedzającym je rzeczownikiem, opowiadam się za drugą z tych możliwości. A zatem: „Pierwszych pięć osób, które zadzwonią, otrzyma nagrodę” albo „Pierwsze pięć osób, które zadzwonią, otrzyma nagrodę”, albo „Pięć pierwszych osób, które zadzwonią, otrzyma nagrodę”.
Mirosław Bańko, PWN