kropka dziesiętna czy przecinek dziesiętny?

Czy w liczbach rzeczywistych jest dozwolone (w teksćie drukowanym) stosowanie kropki do oddzielenia części dziesiętnej od całkowitej? Szczególnie interesuje mnie ta kwestia w stosunku do publikacji naukowo-technicznych. A zatem 12,987 czy 12.987?
Kwestię trudno rozpatrywać w kategoriach „dozwolone” – „niedozwolone”. Nie ulega watpliwości, że zgodnie z polskimi zwyczajami typograficznymi część dziesiętną oddziela się przecinkiem, a kropka służy do innych celów, takich jak np. oddzielanie tysięcy (np. 1.345,67); zwyczaj ten jest honorowany również przez większość programów komputerowych przystosowanych do języka polskiego. Nie każdy zwyczaj zasługuje na to, aby go pielęgnować, osobiście nie widzę jednak powodów, aby odstępować akurat od tego zwyczaju.
Janusz Bień, prof., Uniwersytet Warszawski