krótko o eseju

Szanowni Państwo,
proszę o dwie informację dotyczące formy eseju literackiego na podstawie lektury (na konkurs czytelniczy).
1. Czy jeżeli cytuję fragmenty omawianej w eseju lektury lub fragmenty lektury/tekstu innego autora, to mam wstawić przypis na dole strony? Czy wówczas praca nie przestanie być esejem literackim, a stanie się rozprawą naukową?
2. Jeżeli powołuję się w eseju na innego autora, czy mam go „zaprezentować” za pomocą, np.: „Tą [tę – Red.] kwestię porusza także SŁYNNY NIEMIECKI NOBLISTA XY”.
Przypisy nie są wykluczone w esejach, przeciwnie – wiele esejów je ma. Trzeba jednak pamiętać, że esej to forma dość zróżnicowana: obejmuje odmiany bliskie tekstom naukowym, jak i takie, które należą do publicystyki. Decyzja o użyciu przypisów powinna więc być dostosowana do założonego odbiorcy. Zresztą cytat nie musi się znaleźć w przypisie, można go umieścić w tekście głównym, a źródło wskazać w nawiasie.
Jeśli chodzi o drugą kwestię, to ma Pani znaczną swobodę. Niewątpliwie należy wskazać autora przedstawianych poglądów, aby nie stworzyć mylnego wrażenia, że pochodzą od Pani.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski