ksiądz dyrektor

Szanowni Państwo,
czy jeśli w zespole szkół katolickich dyrektorem jest ksiądz, to jest to ksiądz-dyrektor, czy ksiądz dyrektor? Równorzędność funkcji pełnionych przez tę osobę (w odróżnieniu np. od księdza proboszcza) przemawia w myśl odpowiedniej reguły za pierwszą opcją, ale widzę, że praktyka jest inna. A jak będzie z księdzem, który ma stopień doktora?
Z wyrazami szacunku,
Czytelnik Poradni
Zarówno ksiądz dyrektor, jak i ksiądz doktor i ksiądz profesor to nazwy pisane bez dywizu. Nie podejmuję się tego uzasadnić inaczej niż przez odwołanie się do zwyczaju językowego. Przepisy dotyczące użycia dywizu w rzeczownikach złożonych to jeden ze słabszych punktów w kodyfikacji polskiej ortografii. Spisano je kiedyś na podstawie małej liczby przykładów, bez rozeznania się w całej rozmaitości tego rodzaju konstrukcji w polszczyźnie, i od tej pory nie zmieniono ich w sposób istotny.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski