kuchenka czy kuchnia?

Dzień dobry,
moje pytanie brzmi: kuchenka czy kuchnia wolnostojąca? Jak prawidłowo powinno się mówić na urządzenie gazowe lub elektryczno-gazowe, wolnostojące, służące do gotowania i pieczenia? Urządzenie to zwyczajowo stoi w kuchniach. Część producentów sprzętu AGD nazywa je kuchenkami wolnostojącymi, a część kuchniami wolnostojącymi – w odróżnieniu od piekarników do zabudowy. Dla mnie zawsze była to kuchenka, stojąca w kuchni – jak jest poprawnie?
Pozdrawiam serdecznie
Ula
Może być i kuchenka, i kuchnia, przy czym wcale ta pierwsza nie musi być mniejsza od drugiej. Większy kłopot sprawia słowo wolnostojący. Łączna pisownia jest uzasadniona znacznym stopniem zespolenia składników, ale warto wiedzieć, że słowniki ortograficzne każą pisać rozdzielnie: wolno stojąca.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski