kwestie dwie

1. Czy wyrażenie jak by się mogło wydawać jest zapisane poprawnie? Chodzi oczywiście o dylemat jak by/jakby.
2. Czy w poniższych zdaniach przecinki są postawione poprawnie?
a) Z tego, co pamiętam, było to wczoraj.
b) Z tego, co widzę, ładnie się ubrałaś.
Wydaje mi się, że tak, ale nie wiem, która reguła interpunkcyjna to określa. Chyba nie mamy tutaj zdań podrzędnych wplecionych w zdania nadrzędne?
Pozdrawiam
Prosimy nie pytać o dwie rzeczy naraz. Utrudnia to przypisanie pytania do kategorii. Przejdę teraz do meritum.
Wyrażenie jak by się mogło wydawać prawie zawsze trzeba zapisać tak, jak Pani to uczyniła, np. „Wbrew temu, jak by się mogło wydawać…”. Trudno mi sobie wyobrazić sytuację, w której uzasadniony byłby zapis łączny.
Zdania w punktach (a) i (b) mają poprawną interpunkcję (wynika to z zasady ujmowania zdania podrzędnego w przecinki), ale ich składnia jest typowa dla języka mówionego. W piśmie należałoby się wyrazić inaczej, np. „O ile pamiętam, było to wczoraj” i „Widzę, że ładnie się ubrałaś”. Jeśli bardzo Pani zależy na tym, żeby nie zmieniać początku zdań, to też jest to możliwe: „Z tego, co pamiętam, wynika, że było to wczoraj”.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski