legalnie pozyskać

Czy sformułowanie pozyskać (w odniesieniu do rzeczy) znaczy to samo co zdobyć bezprawnie / ukraść / zawłaszczyć?
Gmina, firma lub parafia może pozyskać jakieś środki, ale to nie znaczy, że je ukradnie. Może je nawet legalnie pozyskać, por. „Drewno pozyskane legalnie w lasach państwowych sprzedawane jest do tartaków oraz indywidualnych odbiorców” (Dziennik Polski, za NKJP). Doraźnie można użyć słowa pozyskać, aby ukryć prawdziwy charakter czyjegoś przestępczego czynu, ale taki eufemizm nie jest bardzo rozpowszechniony, w Słowniku eufemizmów prof. Anny Dąbrowskiej go nie ma.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski