łoś i Łoś

Szanowni Państwo,
niedawno wraz z koleżanką zastanawiałyśmy się nad odmianą rzeczownika łoś, a szczególnie nad formą dopełniacza liczby mnogiej. Doszłyśmy do wniosku, że właściwą formą jest łosi, jeśli mówimy o zwierzętach, natomiast łosiów, jeżeli w ten sposób żartobliwie nazywamy pewną grupę osób. Czy nasz tok myślenia jest właściwy?
Z góry dziękuję!
W kilku słownikach, do których zajrzałem, podano tylko formę łosi. Oboczna forma łosiów jest rzadsza, nie na tyle jednak, by trzeba ją było uważać za błąd, zwłaszcza że mówimy misiów. Mimo to w słownikach poprawnej polszczyzny PWN formę łosiów przytoczono tylko po to, aby ją napiętnować i przeciwstawiać formie poprawnej.
Nie wiem, czy przenośne użycie tego słowa usprawiedliwia sięgnięcie po końcówkę -ów. Widzę jednak, że gdyby chodziło o pana Łosia i jego żonę, to użycie dopełniacza Łosiów byłoby wręcz obligatoryjne.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski