lubić a podobać się

Witam i od razu przechodzę do rzeczy. Moje pytanie jest następujące: jaka jest różnica w użyciu słów lubić oraz podobać się? Np. dlaczego o obejrzanym przed chwilą filmie nie można powiedzieć „Lubiłem go” tylko „Podobał mi się”? Nie wiem, jak to wyjaśnić cudzoziemcowi, stąd prośba o pomoc.
Dziękuję uprzejmie za odpowiedź.
Jeśli nam się coś podoba, to znaczy, że to coś uznajemy za ładne, miłe, sympatyczne, atrakcyjne, ze przypadło nam do gustu. Czasownika lubić używamy, gdy chcemy powiedzieć, że coś nam sprawia przyjemność, czujemy do kogoś sympatię. Upraszczając można by powiedzieć, że podobanie się jest oparte na odbiorze zmysłowym, lubienie związane jest bardziej ze sferą emocji. W związku z tym spodobać się nam może coś w danej chwili, ale żeby coś polubić, potrzebujemy czasu.
Oprócz tych objaśnień najlepiej podać cudzoziemcowi możliwie dużo przykładów, dbając o to, by kontekst sugerował znaczenie i zasady użycia obu wyrazów, np. „Ona mi się podoba, bo jest ładna, ale często krzyczy, więc jej nie lubię”, „Kiedyś spodobała mi się muzyka Milesa Davisa, więc polubiłem jazz”.
Innym sposobem może być zestawianie tych czasowników w identycznym kontekście po to, by wskazać różnicę w użyciu, np. „Lubię ten film”, „Ten film mi się podoba”. W takim kontekście lubić wskazuje na trwałość stanu, więc nie powiemy tak o filmie dopiero co obejrzanym. O tym, że film się nam podoba, możemy powiedzieć nawet w trakcie jego oglądania. Tu trzeba podać następne przykłady, podpowiadam: „Lubię ten film, więc oglądałem go już 5 razy”, „Ten film mi się podoba, ale nie chciałbym go oglądać znowu”.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski