mały czy niski?

Dzień dobry!
Mam wątpliwości co do przymiotnika określającego masę, prędkość etc. Czy masa i prędkość mogą być wysokie i niskie, czy duże i małe?
Pozdrawiam
Prędkość jest częściej mała lub niewielka niż niska, przynajmniej w NKJP. Masa – ku memu zdziwieniu – jest tam jednak częściej niska niż mała lub niewielka. W połączeniu z rzeczownikami abstrakcyjnymi można używać zarówno słowa mały, jak i niski, choć nie zawsze połączenia te są równie częste i naturalne. W razie wątpliwości można skorzystać z NKJP i sprawdzić frekwencję.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski